Yaz Tatili İçin Çakraz’da Bir Hafta Sonu

0

Çakraz, Karadeniz’in en güzel doğasından kendine de bir parça alan Amasra’ya bağlı. Bir tatil beldesi olarak bilinen Çakraz, bulunduğu konum itibariyle doğal bir koy. Bu tatil bölgesi antik çağlarda da sahip olduğu doğal güzellikleri sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış.

Çakraz, doğal koy olmasının yanı sıra, sahip olduğu tertemiz ve berrak suyla birleşen plajlarıyla Karadeniz Bölgesi’nde denize girilebilecek en güzel yerlerden biri olarak göze çarpmakta. Gürültüden, büyük şehirlerin koşuşturmalı hengamesinden çok uzaklarda bu harika yer, yaz tatilinde sakin bir dinlence arayanları davet ediyor.

Yaz tatili için hem dinlenmek hem de doğanın kucağında vakit geçirmek isteyenler Çakraz’da sportif doğa aktivitelerine de katılabilirler. Gün içerisinde Çakraz Plajı turkuaz renkli denizde serinlemek, güneşin tadını çıkarmak ve bronzlaşmak için ideal. Ayrıca Çakraz Plajı’nın hemen yanında yer alan (yaklaşık 1,5km mesafede) Bozköy Plajı’da denize girmek ve sakin bir vakit geçirmek isteyenler için harika bir alternatif.

Çakraz’da oteller, yaz tatili için gelenleri kusursuz bir hizmet anlayışıyla ağırlamakta. Her biri teknolojik olarak internet ağına, özel araçlarıyla gelenlerin konforu için ücretsiz otoparka sahip. Ayrıca tüm Çakraz otelleri Karadeniz’in birbirinden leziz ve damağınızı şenlendirecek olan lezzetleri de tesislerde tatilcilere servis ediyor.

Çakraz Amasra’ya sadece 16 km. mesafede olup ilçe merkezine 20 dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşılmakta. Bu yakınlıktan dolayı tatilciler Çakraz’da konaklama yapmak istemezlerse Amasra’da konaklama yapabilirler. Amasra otelleri de tıpkı Çakraz’daki tesisler gibi kusursuz bir hizmet anlayışına sahip olduğundan gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Gün içerisinde de yine Çakraz’ın harika plajına gelerek denizin ve güneşin tadı çıkarılabilir.

Karadeniz Bölgesi’nde olmasından dolayı Çakraz’da deniz sezonu 20 Haziran’dan sonra açılmakta ve sular bu tarihten itibaren ısınmaya başlamakta. Çakraz’da, plajda dinlenmek ve serin sularda yüzmenin dışında gün içerisinde yapılabilecek aktiviteler arasında bölgeyi bir de denizden keşfetmek sayılabilir. Tatilciler tekne turlarına katılarak birbirinden güzel koyları, Tavşan Adası’nı görebilirler ve her birinde yüzerek denizin tadı çıkarabilirler. Balık tutkunları da oltalarıyla ava çıkabilirler. Merakı olanlar varsa buranın yelken yapmak için ideal bir rüzgara da hakim olduğunu hemen hatırlatalım.

Denizle ve güneşle haşır neşir olmanın dışında Çakraz’da Antik Roma Dönemi’ne ait tarihi kalıntılar gezibilir, geçmişin tozlu sayfalarına doğru küçük bir yolculuk yapıbilir. Bunların dışında bölgede bulunan ve kazılarda çıkarılan bazı değerli eserler de Amasra Müzesi’nde görülebilir.

Doğayla iç içe olmak içinse Çakraz’ın doğu ve batı kısmına doğru uzanan yemyeşil bir örtüyle kaplı tepelerde doğa yürüyüşü yapılmakta. Bu teper aynı zamanda bölgede en güzel gün doğumunun ve gün batımının izlendiği yerler arasında.

Çakraz’da biraz gezinti yapmak isteyenler için bisiklet kiralayabilinecek dükkan mevcuttur. Tatilciler kiralayacakları bisikletle birlikte Amasra’ya yolculuk yapabilirler, kültürel ve tarihi yerleri ziyaret edebilir.

Çakraz’dan, taze ve birbirinden lezzetli balıklarla servis edilen Karadeniz mezelerinin tadına bakmadan sakın ayrılmayın. Beldede ünlü birçok balık restoranı hizmet vermekte. Amasra’dan sonra bölge genelinde en leziz balıklar, salatalar, mezeler ve deniz ürünleri Çakraz restoranlarında misafirlere sunulmakta.

 

 

 

 

12 Temmuz 2017 |

Bir yanıt yazın

Safranbolu Reklam Batı Karadeniz Turizm